Väčšina ľudí pozná toto umenie hlavne pod populárnym názvom kung fu. V súčasnosti možno wushu všeobecne zadefinovať ako: wushu je založené na umení útoku a obrany, na formách zostáv a zápasov. Na predstavení budete môcť vidieť prehľad rôznych štýlov - tradičných aj moderných, pästných aj so zbraňami, individuálnych aj skupinových.
Taiji quan je jednou zo súčastí wushu, je jedným z najcharakteristickejších predstaviteľov vnútorných štýlov. Pri cvičení taiji sú pohyby plynulé, nezastavujúce sa, zaoblené, kruhové, boky sú osou, horná a dolná časť sa nasledujú a celé telo tvorí jeden celok. Pohyby sú harmonické, jasne sa rozlišuje prázdne a plné, ťažisko udržiava stabilitu. Pohyb je elastický ale stabilný, navonok poddajný, vnútri silný.
Leví tanec je forma tradičného tanca v čínskej kultúre, v ktorom cvičenci napodobňujú pohyby leva v levom kostíme, aby im priniesol šťastie a bohatstvo. Väčšinou sa tento tanec predvádza počas osláv čínskeho nového roka a iných tradičných, kultúrnych a náboženských sviatkoch. Pohyby v tomto tanci majú základ v čínskych bojových umeniach.
Aj dračí tanec je forma tradičného tanca v čínskej kultúre. Ale tu je drak vedený väčším počtom cvičencov, zväčša okolo 10. Dračí tanec spočíva v tom, že drak počas vystúpenia prenasleduje perlu, ktorú sa snaží dostať. Podobne ako pri levom tanci, aj tu sa verí, že dračí tanec prinesie štastie a bohatstvo.
Slovenská asociácia wushu založila 1. mája 2006 skupinu stálych cvičencov pod názvom wushutím. Wushutím sa zúčastňuje pravidelných sústredení zameraných na zdokonaľovanie v bojovom umení. Jeho cieľom je reprezentovať Slovensko na domácich aj medzinárodných súťažiach a kultúrnych podujatiach, ako aj propagovať čínske bojové umenie na Slovensku a v zahraničí.
Škola Kungfu a Taiji je pokračovateľkou Slovenskej Akadémie Wushu a Taiji, ktorá bola založená 18. 12. 2003. Je to prvá škola wushu na Slovensku, ktorú založil čínsky majster. Čínsky majster bol ako prvý učiteľ wushu prijatý a uznaný veľvyslancom ČĽR v Bratislave. Súčasná adresa školy je v Bratislave.
Budete mať jedinečnú možnosť vidieť v akcii výber najlepších žiakov z wushu tímu Chengdu Sport Univerzity z Číny. Ide o športovo zameranú školu s najdlhšou históriou v Číne (založená roku 1942). Nachádza sa v meste Chengdu v provincii Sichuan, pri známom chráme Wuhou. Na univerzite študuje viac ako 9300 denných študentov a okolo 1300 doktorantov a postgraduálnych študentov. Viac informácií môžete nájsť na oficiálnych stránkach univerzity - http://www.cdsu.edu.cn
Majster Wang Yingshen sa narodil 11. apríla 1974 v Qingdao, v provincii Shandong. Qindao je tiež rodiskom známeho štýlu Tanglang quan (štýl modlivky). Patrí k piatej generácii priamych pokračovateľov tohto zvieracieho štýlu. Majster Wang cvičí od svojich piatich rokov. Bol členom a kapitánom Qingdao wushutímu. Absolvoval Pekinskú Vysokú školu telovýchovy a športu v odbore wushu. Získal 6. dan vo wushu a stal sa držiteľom licencií Majster wushu 1. triedy, Učiteľ wushu 1. triedy a Rozhodca wushu a sanda 1. triedy. Je tiež viacnásobný víťaz čínskych majstrovstiev v zostavách a v boji.
Zo Slovenskej asociácie WUSHU sa Vám predstavia okrem majstra Wang Yingshena aj wushu tím a taiji tím. Je to výber žiakov Školy kungfu a taiji, ktorí majú za sebou už veľa úspechov na súťažiach vo svete. Najcenejšie z nich sú víťazstvá na súťažiach v Číne v rokoch 2012, 2014 a 2018. Pravidelne sa zúčastňujú na rôznych podujatiach na Slovensku aj v zahraničí.
Tanec draka a tanec leva sú tradičné čínske tance napodobňujúce pohyby draka a leva. Členovia Slovenskej asociácie WUSHU pod vedením majstra Wang Yingshena pre Vás pripravili ukážku oboch umení. Oba tímy sa cvičeniu venujú už niekoľko rokov a majú za sebou takisto viacero domácich aj zahraničných vystúpení.
DK Zrkadlový Háj
Rovniankova 3
851 02 Bratislava
5. október 2019, 18:00